Блог учительки української мови та літератури Добротвірського ЗЗСО І-ІІІ ступенів Олесі Браташ
Шестикласникам
- Головна сторінка
- Культура мови
- Українська мова
- Українська література
- Медіатека
- Проєкт "Читати, щоби бути у тренді"
- П'ятикласникам і п'ятикласницям (література)
- П’ятикласникам і п'ятикласницям (мова)
- Шестикласникам і шестикласницям (література)
- Шестикласникам і шестикласницям_мова
- Семикласникам і семикласницям (мова)
- Семикласницям і семикласникам (література)
- Дев'ятикласникам і дев'ятикласницям (мова)
- Дев'ятикласникам і дев'ятикласницям (література)
- Десятикласникам і десятикласницям (література)
- Десятикласникам і десятикласницям (мова)
- Одинадцятикласницям та одинадцятикласникам (література)
- Одинадцятикласницям та одинадцятикласникам (мова)
- ЗНО-2020 на 200
- Восьмикласникам і восьмикласницям
- Дев’ятикласникам
- Літературна
- Що прочитати?
- Зв'язне мовлення
- Перлини мудрості
- Колегам і колежанкам
- Критерії оцінювання результатів навчання учнів
середа, 18 липня 2018 р.
неділя, 15 липня 2018 р.
Аналогія між делікатесами й уроками (трохи жартома)
Одного дня під час літньої відпустки пройшла Тест для педагогів: на яку страву схожий ваш урок. Добре розумію, що серйозно не треба ставитись до таких онлайнових тестувань, але приємно було отримати такий «смачний» результат.Любі мої учні й учениці, якщо погоджуєтесь із висновком Інтернет-тесту, залиште свій відгук у коментарі.
пʼятниця, 15 червня 2018 р.
Поєднаймо приємне із корисним і пізнавальним
Літні канікули – пора, яка у багатьох дітлахів та підлітків асоціюється з тотальним байдикуванням. Напевно, ніхто не заперечить, що у кожного літо - своє. Когось чекають захопливі подорожі, хтось ніжитиметься на морському березі, хтось вирішив зреалізувати мрію підкорити одну із вершин Карпат, а дехто спланував свій відпочинок у селі (сьогодні все більше популярності набуває так званий "зелений туризм").
А я пропоную дізнатися, як поєднати ваш відпочинок із захопливим читанням про канікули. Видавництво Старого лева підготувало добірку книг під назвою "Барви літа: чотири книжки про канікули". Сподіваюсь, хтось із вас знайде щось до душі і скористається порадою видавців.
понеділок, 11 червня 2018 р.
Завдання на літо або Проведіть літні канікули з користю для себе
Літні канікули - це найочікуваніша пора для дітей, підлітків і вчителів/вчительок, адже є найбільше часу для того, щоб робити, що заманеться.Але, любі мої учні та учениці, не забувайте, що час швидкоплинний, і "з усіх утрат втрата часу найтяжча. " (Г. Сковорода). Тому розміщую для вас домашнє завдання, яке, сподіваюсь, ви встигнете виконати впродовж літа.
1. Будьте вільними.
2. Займайтесь справами, які приносять вам задоволення.
3. Насолоджуйтесь живим спілкуванням з друзями. Дуже прошу - не робіть так, як діти на світлинах.
4. Гуляйте на свіжому повітрі, напувайтеся сонцем, блакиттю неба, літнім дощем. У міру засмагайте, купайтесь у відкритих водоймищах, грайте активні ігри, займайтесь спортом на природі (думаю, вам сподобається і знаю, що точно піде на користь).
5. Скористайтесь будь-якою можливістю подорожувати. Пам'ятаймо: краще один раз самому побачити, ніж сто разів почути, один раз самому вирушити в подорож, ніж слухати про неї від когось. Наведу висловлювання французького письменника Анатоля Франса: "Подорожі навчають більше, ніж будь-що інше. Іноді один день, проведений в інших місцях, дає більше, ніж десять років життя вдома".
6. Хоча б один раз підіть подивитись, як сходить і заходить сонце і не забудьте йому подякувати (пригадуєте, у Ліни Костенко "Вечірнє сонце, дяую за день").
7. Робіть фото важливих моментів, подій, зустрічей...За допомогою фотографій ми фіксуємо моменти життя, щоб зберегти їх у спогадах, бо наша пам'ять короткочасна. А ще інколи люди роблять знімки не для того, щоб запам'ятати події, а для того, щоб передати або відобразити, як вони почуваються прямо тут і зараз. А може, з часом фотографування стане вашим хобі чи майбутньою професією?
8. Читайте те, що вам цікаво. Влітку є час перечитати улюблену книжку або прочитати ту, до якої ніяк не доходили руки.
9. Уникайте негативних подій і спілкування з
неприємними людьми.
10. Не забувайте мріяти! Влітку так багато часу, щоб побути наодинці із собою, пофантазувати і помріяти про майбутнє! "Кожна мрія тобі дається разом із силами, необхідними для її здійснення" ( Річард Бах).
11. Насолоджуйтесь кожною хвилинкою життя і пам'ятайте, що наше щастя складається з дрібниць.
Повертайтесь до школи щасливими!
четвер, 31 травня 2018 р.
Проведемо літні канікули з користю!
Чи відомо вам, що Ілон Маск, засновник і власник чотирьох багатомільярдних компаній в різних сферах (програмне забезпечення, енергетика, транспорт і аерокосмічна промисловість), розкриваючи секрети свого успіху, вказав на те, що головний принцип - правильно розподіляти час і не витрачати його даремно. Наступне, що радить Маск, це читати!!!Сам він зізнається, що коли був підлітком, читав по дві книги в день в нескінченному списку дисциплін, включаючи наукову фантастику, філософію, релігію та програмування. І саме ця жага знань дозволила йому розібратися в найрізноманітніших предметах.
Таким чином, Маск зміг отримати знання в більш ніж одній області та перенести щось, чого навчився в одному контексті, і застосувати його до інших ситуацій в інших галузях. Цей прийом відомий як «переміщення знань» або "трансфер знань". Тобто те, що ми вивчили в школі або прочитали в книзі, застосовуємо до “реального світу”. І Маск у цьому по-справжньому неперевершений.
Так ось тепер до найголовнішого! Почались довгоочікувані літні канікули - відпочинок, друзі, подорожі... Сподіваюсь, ви скористаєтесь слушним моментом, щоб почитати, адже, якщо під час навчання часу на читання катастрофічно не вистачає, то влітку вільного часу цілком достатньо.
Отож, на сторінках, адресованим вам, майбутні семикласниці й семикласники, десятикласниці і десятикласники, одинадцятикласниці й одинадцятикласники, ви знайдете список літератури за шкільною програмою.
А якщо ви захочити урізноманітнити своє "читацьке меню", то скористайтесь читацьким списком для сучасних школярів: українська література, оглядом дев’яти творів нещодавно виданої українською мовою підліткової прози, добірками найцікавіших підліткових повістей та романів про найсокровенніше, про перше кохання та творів, що змусять тинейджерів захопитися книжкою.
Захоплюючого і корисного вам читання!
вівторок, 15 травня 2018 р.
Любі мої дев'ятикласниці й дев'ятикласники!
За деякий час ви здаватимете державну підсумкову атестацію з української мови у формі диктанту. На сайті Освіта.ЮА розміщено збірник, у якому запропоновано тексти для ДПА 2018 року. Маєте ще час ознайомитись із добіркою диктантів і потренуватись, щоб успішно написати ДПА. Бажаю успіху!
понеділок, 7 травня 2018 р.
Щасти на ЗНО!
Дорогі мої учні та учениці, Олександр Авраменко проведе для вас 22 травня о 20.00 годині онлайн-консультацію до ЗНО-2018 з української мови та літератури. Ви матимете можливість задати питання, які виникли у вас при підготовці до ЗНО, або послухати відповіді на питання ваших ровесників. Скористайтесь гарною можливістю. Для цього треба просто підписатись на канал Олександра Авраменка на YouTube.понеділок, 30 квітня 2018 р.
Дещо про критичне мислення
Критичне мислення та освітній процес, побудований на його засадах, за останні 10 років стали основою освітніх реформ у провідних країнах Європи. Всесвітній економічний форум у Давосі регулярно складає перелік актуальних навичок, необхідних для успішної кар'єри. За останні роки критичне мислення піднялося в рейтингу цих навичок з 4 місця (навички для 2015 року) до 2 місця (навички, які будуть важливими в 2020 році). Уміння критично мислити забезпечує науково-технічний і суспільний прогрес та є запорукою демократії, а освіта відіграє в його розвитку першорядну роль. Критичне мислення забезпечує самостійні та відповідальні дії, а також характеризується самовдосконаленням. Джерело - "Prometheus"Хочете потренувати навички критичного мислення? Задавайте собі ці питання, коли знаходите або обговорюєте нову інформацію!
понеділок, 23 квітня 2018 р.
Всесвітньо відомий письменник Ніл Ґейман: Чому майбутнє залежить від бібліотек, читання та уяви?
Найпростіший спосіб переконатися в тому, що ми виховуємо освічених дітей, — навчити їх читати, і показати їм, що читання приносить задоволення. А це значить, у найпростішому розумінні, знайти книжки, які їм подобаються, дати їм доступ до цих книжок і дозволити їм читати їх.Художня література має два застосування.
По-перше, це такий собі наркотик, який відкриває браму до читання. Прагнення дізнатися, що станеться далі, бажання перегорнути сторінку, необхідність продовжувати читання, навіть якщо це важко, тому що хтось у біді і ви повинні знати, як усе закінчиться… — це дуже реальний стимул. І це змушує вас вивчати нові слова, обдумувати нові ідеї, продовжувати читати. Змушує зрозуміти, що читання саме по собі приносить задоволення.
вівторок, 13 березня 2018 р.
Ейдос-конспекти як засіб запам'ятовування
Ейдетиками психологи називають людей, що мають здатність викликати наочні, зорові образи. Люди з ейдетичним мисленням легко «бачать» звуки, кольори, можуть візуально уявити будь-яку дію. Коли вони згадують який-небудь предмет, то ніби бачать його, іноді навіть відчувають колір або запах. Здатність мислити образами споконвіку властива людині. Це з приходом цивілізації люди привчили себе запам’ятовувати абстрактні символи, слова або цифри.Словом «ейдос» давні греки позначали зовнішній вигляд, картину, образ, ідею. У перекладі «eidos» означає «образ».
Ейдетизм – це здатність людини дуже яскраво уявляти собі предмет, якого немає в полі нашого зору. Ейдетизм є специфічним видом пам’яті, заснованим на зорових образах і враженнях. Міцна пам’ять пов’язана саме з уявою, а не з зазубрюванням.
Але, скажете ви, це дано тільки окремим людям. Звичайно ж, ні! Для ейдетики практично не існує нездібних учнів. Науково доведено, що 40% людей планети є активними ейдетиками, а 60% – латентними. Нам легко переказати фільм, цікаву книжку, тому що легше уявляти образами, картинками, ніж словами.
Ейдотехніка – сукупність найбільш ефективних та перевірених протягом багатьох років як авторських, так і класичних прийомів запам’ятовування; технологія з обробки, зберігання та відтворення інформації.
Приклади малюнкового письма (піктограм)
Тече вода з-під явора
яром на долину.
Пишається над водою
червона калина.
Пишається калинонька,
явір молодіє,
а кругом їх верболози
й лози зеленіють.
Т. Шевченко
…Світає,
край неба палає,
соловейко в темнім гаї
сонце зустрічає.
Тихесенько вітер віє,
степи, лани мріють,
між ярами над ставами
верби зеленіють.
Сади рясні похилились,
тополі поволі
стоять собі, мов сторожі
розмовляють з полем. (Т. Шевченко.)
Ейдос-конспект — це роздуми, породжені образністю тексту, які супроводжуються створенням власних образів на основі цитат твору.
Ейдос-конспект поєднує в собі опорний конспект (теоретичні знання) та ілюстрації до твору, задіюючи одночасно логічне та образне мислення.
За змістом ейдос-конспекти можна розділити на кілька груп:
— ті, що відображають особливості художнього світу письменника;
— ті, що розкривають тематику, проблематику, ідейний зміст, композицію твору;
— ті, що допомагають аналізувати образ, — персонаж;
— ті, що передають роль словесного образу або художньої деталі у творі;
— ті, що проводять літературні паралелі.
джерело
неділя, 25 лютого 2018 р.
25 лютого - день народження Лесі Косачівни
Мало хто знає, але якби Леся жила в наш час, її б однозначно назвали дитиною індиго. А, може, вона такою і була?
У дитинстві Леся була надзвичайно кмітливою та схоплювала все на льоту. До прикладу, дівчина навчилась читати ще в чотири роки, шестилітньою вона вже майстерно вишивала, а у дев’ять – написала свій перший вірш.
Про рівень її розвитку свідчить також і те, що всього у дев'ятнадцятилітньому віці Леся Українка написала підручник «Стародавня історія східних народів» для своїх сестер.
Крім того, поетеса знала 7 мов – українську, французьку, німецьку, англійську, польську, російську та італійську. Причому казала, що французькою спілкується краще, аніж російською. Погодьтесь, що все це ознаки геніальності, адже далеко не кожному таке дано.
Джерело
Опубліковано
Олеся Браташ
о
16:18:00
Немає коментарів:
Надіслати електронною поштоюОпублікувати в блозіПоділитися в XОпублікувати у FacebookПоділитися в Pinterest
Мітки:
історія,
календар,
письменники
середа, 21 лютого 2018 р.
"Кожний українець мусить добре пам’ятати й дітей своїх того навчати: наймиліша мова в цілому світі – то мова рідна" (Іван Огієнко)
Міжнародний день рідної мови — молоде свято, відзначається щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року.
Сайт "Трибуна" створив тест, присвячений цьому святу. Пропоную вам перевірити свої знання рідної мови
Опубліковано
Олеся Браташ
о
18:07:00
Немає коментарів:
Надіслати електронною поштоюОпублікувати в блозіПоділитися в XОпублікувати у FacebookПоділитися в Pinterest
Мітки:
свята
понеділок, 1 січня 2018 р.
Рідні мої, учні та учениці, колеги, батьки і мами моїх школярів і школярочок!
Вітаю вас із прийдешнім 2018 роком!
Бажаю нових вражень, нових відкриттів, нових досягнень, нових зустрічей, нових успіхів!
Хай новий рік наповнить ваші серця добром, милосердям, любов’ю та вірою! Миру, злагоди, гармонії, веселих новорічних свят, казкового настрою і здійснення найзаповітніших мрій!
Вітаю вас із прийдешнім 2018 роком!
Бажаю нових вражень, нових відкриттів, нових досягнень, нових зустрічей, нових успіхів!
Хай новий рік наповнить ваші серця добром, милосердям, любов’ю та вірою! Миру, злагоди, гармонії, веселих новорічних свят, казкового настрою і здійснення найзаповітніших мрій!
Підписатися на:
Дописи (Atom)