Українські поети-романтики
З абсолютною впевненістю можна сказати: романтики зробили великий внесок у розвиток художнього психологізму, розкривши людську душу як непояснимий, непідвладний раціональному аналізу феномен.
Юрій Шевельов – літературознавець
Методичний портал | Українські поети-романтики. ПрезентаціяЗаповніть пропуски необхідною інформацією. Що об’єднує цих трьох поетів?
Яків Головацький
|
?
|
Маркіян Шашкевич
|
Іван Вагилевич
|
Маркіян Шашкевич
|
?
|
Петро Гулак-Артемовський
|
Євген Гребінка
|
Петро Гулак-Артемовський
|
?
|
Микола Костомаров
|
Михайло Петренко
|
Євген Гребінка
|
?
|
Михайло Петренко
|
Віктор Забіла
|
Батько української прози, один із перших, за висловом І. Франка, «творців людової повісті», а ще директор Харківського професійного театру, організатор «Товариства добродіяння», інституту шляхетних дівчат, засновник журналу «Український вісник», предводитель дворянства Харківського повіту. І все це стосується однієї людини — Григорія Федоровича Квітки-Основ’яненка. Про його невтомну діяльність для розвитку духовності, національної свідомості, гуманізму співгромадян ми маємо можливість ознайомитись цьогоріч.
Опрацюйте статтю у підручнику або скористайтесь джерелами Інтернету і створіть «психологічний портрет» Григорія Квітки-Основ’яненка.
Перу Г. Ф. Квітки-Основ’яненка належать близько 80 прозових та драматичних творів. Спочатку він писав російською мовою, потім зрозумів необхідність розвитку рідної мови: «Як говоримо, так і писати треба». Навіть посперечався з літераторами, які не визнавали української мови та літератури, і довів, що українською можна висловити найтонші думки й найсердечніше почуття. І підтвердив це справою — написав українською повість «Маруся».
Спробувавши свої сили в різних жанрах російською мовою, Квітка-Основ'яненко опублікував повість "Маруся" (1834). Публікації першої української повісті передувала складна, виснажливо довга боротьба творчої інтелігенції за право й можливості української мови.
У передмові до повісті Г. Квітка написав: «Нехай же знають і наших! Бо є такі люди, що з нас кепкують і говорять та й пишуть, буцімто з наших ніхто не втне, щоб було і звичайне, і ніжне, і розумне».
Повість «Маруся» є першим прозовим твором нової української літератури.
З теорії літератури
Сентименталізм. Слово "сентименталізм" українською мовою з англійської та французької перекладається як "чуйний", "почуттєвий". Сентименталізм — літературна течія кінця XVIII — початку XIX століття, яка була поширена в Західній Європі й апелювала до почуттів, возводячи їх у мірило добра і зла. Культ почуттів у літературі неминуче вів до глибокого розкриття внутрішнього світу людини, до перших проявів психологічного аналізу, до індивідуалізації образу. Сентименталізм зародився в кінці 20-х років XVIII століття в Англії, був тісно пов'язаний з просвітительським класицизмом. У Франції Д. Дідро під впливом Стерна, використовуючи елементи "слізної драми", пише роман "Жак-фаталіст" і створює жанр міщанської драми. У Німеччині сентименталізм мав дуалістичний характер. Пристрасне возвеличення почуттів, протест і бунт особистості притаманні драматургам "Бурі і натиску" та поетам "Геттигенського гаю". Проте утвердження пристрасті, найбільш явне у "Вертері" Гете, співіснує зі сльозоточивим тлом і пасивною мрійливістю.
Читаючи повість "Маруся", поміркуйте, що варто запозичити сьогоднішнім батькам з виховання маленької Марусі її батьками?
Доведіть, що у повісті "Маруся" автор дотримувався мовно-стилістичних ознак сентименталізму.
Читаючи повість, створіть асоціативне гроно героїв твору.
Зовнішністю своєю Котляревський був примітний: високий зростом, стрункий, чорнявий, з енергійним, моложавим обличчям, на якому ледь-ледь були помітні сліди віспи, вдумливим, гострим поглядом карих очей, з привітною посмішкою на вустах. В останні роки свого життя він запустив собі пишні козацькі вуса. Одягався на службу в чорний сюртук, у святкові дні з'являвся в армійському мундирі і трикутній шляпі з чорним султаном.
Іван Котляревський як письменник свідомо вийшов на шляхи творення української національної літератури. Він прагнув оновити українське письменство на передових естетичних засадах, піднести живе народне слово до того рівня, на якому воно перебувало в розвинених європейських культурах.
«Він перший почав писати мовою, якою говорило населення цілого краю, але якою не писали. Він зробив м’яку, виразну, сильну, багату мову літературною, і українська мова, яку вважали лише місцевим наріччям, з його легкої руки зазвучала так голосно, що звуки її рознеслися по всій Росії. А на ній потім співав пісні Кобзар Шевченко» (Володимир Короленко).
«Він перший почав писати мовою, якою говорило населення цілого краю, але якою не писали. Він зробив м’яку, виразну, сильну, багату мову літературною, і українська мова, яку вважали лише місцевим наріччям, з його легкої руки зазвучала так голосно, що звуки її рознеслися по всій Росії. А на ній потім співав пісні Кобзар Шевченко» (Володимир Короленко).
Перше видання «Енеїди» (Санкт-Петербургъ.1798 |
За жанром "Енеїда" — травестійно-бурлескна поема. Герої поеми римського автора переодягнені в національний одяг українців, співають українські пісні, вживають українські страви; побут, звичаї, життя персонажів відповідають історичним фактам XVIII ст. Різкий контраст між темою та характером її розкриття. Котляревський дав опис українського народу, наснажив поему живою українською мовою.
Жанр бурлеску вимагав, щоб про буденне говорилося піднесено, а героїчний зміст викладався вульгарно у зниженому тоні.
Над "Енеїдою" Котляревський працював близько 30 років (з перервами). Три перші частини вийшли з друку в 1798 p., четверта — в 1809 р. п'ята — в 1822 p.; повністю твір завершено в 1825—1826 рр., а видано в 1842 р. вже після смерті письменника.
Іван Петрович сюжет запозичив у Вергілія. Для написання поеми автор скористався з досвіду своїх попередників. Близькими до обраного ними жанру були різдвяні та великодні вірші мандрівних дяків, жартівливо-сатиричні сцени, яких нагадують окремі картини "Енеїди", її стиль, гумор. Виникла "Енеїда"на грунті творчості Сковороди, бурлескної та сатиричної української літератури XVIII ст., жартівливих ліричних віршів та інтермедій до шкільних драм, таких творів, як "Плач київських монахів", віршів Івана Некрашевича. Напевно, Котляревський читав твір Опанаса Любисевича "Вергілієві пастухи, у малоросійськії і, кобеняк переодягнені".
Оригінальність поеми: у Вергілія — 12 частин, в Котляревського — 6; деякі епізоди опускає, а деякі розгортає у ширші картини; пекло і рай описує по-своєму; присутній дух українського фольклору, дії відбуваються в українських містах; введені епізоди з життя українських козаків, старшини, селянства, міщан, священиків, учнів; описи побуту українського селянства.
Оригінальність поеми: у Вергілія — 12 частин, в Котляревського — 6; деякі епізоди опускає, а деякі розгортає у ширші картини; пекло і рай описує по-своєму; присутній дух українського фольклору, дії відбуваються в українських містах; введені епізоди з життя українських козаків, старшини, селянства, міщан, священиків, учнів; описи побуту українського селянства.
Проте все це були впливи побічні. Головні джерела "Енеїди" реальна дійсність того часу та усна народна творчість. Котляревський з уст кобзарів, лірників не раз слухав живу історіи свого народу, в історичних і побутових піснях чув биття його вічно живого серця, своїх троянців-козарлюг зустрічав головним чином не на сторінках Вергілієвої поеми, а бачив їх на шляхах рідної Полтавщини, і полках, які формував на Дунаї, на церковних картинах талановитих, хоч і безіменних, українських живописців, читав про їхні звитяжні походи в козацьких літописах.
Зверніть увагу, читаючи твір!
Поему Котляревського "Енеїда" називають енциклопедією українознавства, українського побуту та культури 18 століття. Висловіть свої думки щодо цієї оцінки твору.
Читаючи поему "Енеїда", запишіть позитивні і негативні риси Енея та троянців.
Аудіокнига "Енеїда" Івана Котляревського
Виконайте тестові завдання за змістом поеми "Енеїда"
У житті існує одвічна проблема щастя. Напевно, кожен із вас хоче бути щасливим!?Яким треба бути, як себе поводити, щоб здобути щастя? Сподіваюся, що п’єса, написана Іваном Котляревським на початку ХІХ століття, допоможе вам зрозуміти, що таке щастя, підкаже шлях до нього."Наталка Полтавка" написана і вперше була поставлена 1819 р. у Полтаві. Уже з перших постановок п'єса стала надзвичайно популярною. Хоча твір було надруковано тільки 1838 р. в "Украинском сборнике", підготовленому І. Срезневським, проте вже з початку 20-х років він поширювався в списках серед освічених кіл.
Читаючи п'єсу, створіть асоціативне гроно героїв твору.
Поміркуйте, чим сучасна українська дівчина схожа на героїню Котляревського, а чим відрізняється.
Завдання групам
Доберіть цитати 1 група - до образу Наталки та виборного Макогоненка, 2 група - до образу Терпелихи та Миколи, 3 група - до образу возного Тетерваковського та Петра.
Питання до дівчат
Які риси Наталки ви б хотіли бачити у собі?
Питання для хлопців
Які риси Наталки ви б хотіли бачити у сучасних дівчат?
Прогнозування подій
Якщо б вам довелось вибирати між коханням і згодою батьків, якими були би ваші дії?
Метод "Передбачення"
Поміркуйте, як склалася б доля Наталки, якби вона одружилась із возним.
Підготуйте характеристику образу Наталки Полтавки за поданим планом.
1. Хто така Наталка?2. Що нам відомо про минуле героїні?
3. Самохарактеристика Наталки.
4. Що про Наталку говорять інші персонажі?
5. Готовність до самопожертви.
6. Особливості мови Наталки.
7. Чим цей образ захоплює вас як читача?
Завдання за бажанням
Читаючи п'єсу "Наталка Полтавка", порахуйте, скільки всього пісень у творі? Які вони за мотивами, жанровими особливостями?
Укладіть добірку прислів’їв, приказок, фразеологічних зворотів з п’єси.
Підбірка відеоуроків про складне речення, що стануть у нагоді не тільки у 9-му класі
Складнопідрядне речення
Складнопідрядне речення, його будова. Головна і підрядна частини. Сполучники і сполучні слова
Розділові знаки між частинами складносурядного речення
Частина1
Частина 2
Частина 3
Складносурядні, складнопідрядні речення. Класифікація складних речень
Григорій Сковорода - мандрівний філософ
"Від бідних бідний народився, нужду підклав, нуждою вкрився", - ці слова дуже влучно характеризують життя найвидатнішого українського філософа 18 століття, просвітителя, письменника, педагога, музиканта та співака Григорія Сковороди.
А ви знаєте, що видатний український філософ Григорій Сковорода був вегетаріанцем і втік з церкви з-під вінця?.. Що його твори справили величезне враження на поета-пророка Тараса Шевченка та батька сучасної української літератури Івана Котляревського?.. Яка ж, насправді, його роль і соціальний статус в історії української цивілізації?.. Про це ви дізнаєтесь із відео, розміщеного нижче.
Список рекомендованої літератури для читання на літо
- Іван Котляревський. “Енеїда”, “Наталка Полтавка”
- Григорій Квітка-Основ’яненко. “Маруся”
- Тарас Шевченко. “Гайдамаки”
- Пантелеймон Куліш. “Чорна рада”
- Марко Вовчок. «Інститутка»
Немає коментарів:
Дописати коментар