Ясна криштально чиста Зоря української літератури
Ганна Барвінок (ще один псевдонім — А. Нечуй-Вітер), справжнє ім’я — Олександра Михайлівна Білозерська) народилася 5 травня 1828 року на Чернігівщині, на хуторі Мотронівка поблизу Борзни. Батько дівчини, Михайло Білозерський, був одним із найосвіченіших людей в тих краях, здобув репутацію «вільнодумця», «масона» та «вольтеріанця» (і справді, він залюбки читав знаменитого французького філософа в оригіналі!). У той же час М. Білозерський, шляхетський маршал-предводитель місцевого дворянства, був свідомим українцем, щиро й глибоко цікавився зародками нового українського письменства. Батько помер, коли Олександрі було лише шість років. Вчилася в приватних пансіонах (село Кропивне на Полтавщині, місто Конотоп).
На весіллі Олександри і Пантелеймона Куліша старшим боярином був сам Тарас Шевченко. Наречена на знак поваги подарувала йому весільну квітку...
Але вкрай несправедливим було б звужувати роль Ганни Барвінок у духовному житті України, вбачаючи в ній не більше ніж «дружину Куліша». Перед нами — талановита, самобутня письменниця, майстер психологічної прози. За споминами Ганни Барвінок, свою літературну діяльність вона розпочала після наполегливих спонук Куліша. Через багато років вона згадуватиме:“Як тільки ми виїхали з Києва, дав мені Куліш зшиток і олівець у руки і умовляв, щоб я записувала, що побачу чи почую... Нова течія мого життя і нова праця. Як тут ще найти натхненнє і річ, котра б варта була пера! Хоч яка поезія з прозою. Та вилетять з голови од штовхання під боки”.
Новели Ганни Барвінок (а перше своє оповідання «Жидівський кріпак» вона написала ще у 1847 році у Варшаві, під час подорожі разом з Кулішем відразу після шлюбу) дістали в цілому шанобливу оцінку Бориса Грінченка («Кращі її оповідання належать і до кращих зразків українського письменства»); Івана Франка, який називав її «поетом жіночого горя»; Дмитра Дорошенка, який вважав, що ряд творів Ганни Барвінок «можуть сміливо посісти місце поряд із всесвітніми літературними образами поетичної й ніжної жіночої вдачі». Проте попри такі відгуки в радянські часи книжки письменниці не виходили, її творчість замовчувалась...
Вона більше 50-ти років була в літературному житті. У свій час оповідання друкувалися на сторінках багатьох літературних журналів:"Основа", "Дзвінок", "Рідний край", "Літературно-науковий вісник", "Складка", "Перший вінок".
Микола Чернявський - поет, видавець та громадський діяч писав: "Світив місяць на нашому хмарному небі, де не взялась ясна криштально чиста Зоря, і не потопла вона в могутньому сяєві князя - Місяця, не злякалась хмар темних, а засіяла рівним чистим своїм промінням і горить до сього часу. Місяць погас... А зоря ще горить на побілілому небі і вітає новий день.
О, не погасай же люба, ясна Зоре наша, і світи довго-довго над тихомрійною долиною -Україною! О, не погасай прекрасна Зоре, і причаровуй нас своїм тихим, рівним сяєвом".
У її серці завжди жила Україна. І цим вона заслужила право принаймні на нашу добру пам’ять.
Джерела
uk.wikipedia.org/wiki/Ганна_Барвінок
Ігор Сундюков. Беатріче з хутора Мотронівка // газета "День" № 88, 20 травня 2005 //http://www.day.kiev.ua/137339
Міщук Р. С. Барвінок Ганна // Українська літературна енциклопедія. — Т. 1. — К., 1988. — С. 129.
Немає коментарів:
Дописати коментар