Шестикласникам

неділя, 29 січня 2017 р.

Пам'ятай про Крути


 На Аскольдовій могилі
Поховали їх - 
Тридцять мучнів українців
Славних, молодих...
Павло Тичина
 29 січня українська громадськість відзначає День пам’яті героїв Крут,  молодих захисників Української Народної Республіки, які  власною кров’ю вписали нову героїчну сторінку в історію українського визвольного руху.
   29 січня 1918 року поблизу залізничної станції Крути, що розташована за 130 кілометрів на північний-схід від Києва, 300 курсантів військової школи, студентів і гімназистів прийняли на полі нерівний бій із майже 5-тисячною більшовицькою армією, рішуче відстоюючи право українського народу жити у власній державі. Бій тривав лише п'ять годин. У полон було захоплено і потім розстріляно 28 юнаків. Ціною свого життя юні герої зупинили наступ ворога на два дні.
 Уже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві.
Дізнатися більше:
Пам'ятай про Крути
Вікіпедія

Прах поета повернувся у рідну землю

Живу і дихаю, і гину,
І думи рвуться, як пташки,
Туди, туди, на Україну,
Яку я кинув на віку...
 Ці  рядки народились 1929 року, коли Олександр Олесь (Олександр Кандиба)  перебував в еміграції у Празі. Усі, хто знав поета, зазначали, що,  мабуть не було миті, щоб Олесь думками не линув додому.
 Чеська еміграція була тяжкою, незатишною, сповненою поневірянь і болю. Спочатку, від 1923 року жив у селі Слоупи поблизу Праги, потім у містеску Черношіце, потім у Ржевницях, де кілька разів змушений був міняти адресу. І в Празі, куди дістався в 1934 році, також не відразу знайшов постійне місце для життя. Мандри з ним стійко переносила родина – дружина Віра Кандиба і син – поет Олег Ольжич. Але попри все творив, зустрічався з друзями, намагався підтримувати життя української громади в Чехословаччині.
  Але найбільше життєве випробування Олесеві принесла війна. До бою проти нацизму у лавах членів ОУН встав син Олег Ольжич. Разом з Оленою Телігою виїхав із Праги, щоб уже ніколи до неї не повернутись. Олег Ольжич загинув від тортур у концтаборі Заксенхаузен 10 червня 1944 року. Для Олександра Олеся це був удар, який не подолав. Поет Олександр Олесь пережив свого сина на 42 дні і не дожив до народження онука, також Олега, лиш 9 днів. Олесь помер 22 липня 1944 року. Поховали великого поета у Празі на Ольшанському цвинтарі, який став останнім пристанищем для багатьох українських діячів, які  змушені були емігрувати з україни через політичні уподобання. 
  29 січня 2017 року у Києві  на Лукянівському кладовищі, на спеціально виділеній алеї для перепоховань видатних українців, відбулося перепоховання праху українського письменника  Олександра Олеся та його дружини Віри, які були перевезені до Києва з Чехії після ексгумації.
 "Не просто так син і дочка українського народу повернулися на Батьківщину. Вони два ангели. А коли повертаються ангели, це неспроста", - зауважила  народна артистка України Ніна Матвієнко, яка була присутня на церемонії перепоховання.

неділя, 8 січня 2017 р.

   8-річний Данило Савка з міста Івано-Франківськ написав слова, музику колядки і без сторонньої допомоги зробив аранжування на кілька інструментів. Хлопчик вже розписав колядку для мішаного хору і тепер  мріє, що її хтось виконає на Різдво в церкві.
Сам автор в кліпі співає та грає на клавішних. У відео знялася уся творча сім’я юного музиканта.


Джерело інформації Дивен Світ