Шестикласникам

понеділок, 30 грудня 2019 р.

За кілька годин до Нового року

  Календар за кілька годин перегорне сторінки  2019 рік. Більшість із нас підбиває підсумки, аналізує, яким же був рік, що минає, планує рік майбутній.
  Бажаю усім, щоб рік 2020 став для вас роком нових можливостей, нових викликів, нових досягнень, нових зустрічей! Вірмо в себе і тих, хто поряд, цінуймо час, проведений з рідними і близькими людьми! Мріймо і сміливо  крокуймо назустріч своїм мріям! Плануймо і реалізуймо заплановане!

 Пам'ятаймо, що НЕМАЄ НІЧОГО НЕМОЖЛИВОГО!
Миру нам усім і нашій Україні!

понеділок, 11 листопада 2019 р.

День толерантності

  Свято, яке відзначається 16 листопада  в усьому світі щорічно. Було запроваджено у 1996 році за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Саме цього дня ЮНЕСКО ухвалило «Декларацію принципів терпимості». Статтею 6 була урочисто проголошена дата щорічного святкування події.
   У Декларації йдеться про рівність усіх людей, незалежно від їхнього віросповідання, етнічної належності чи кольору шкіри. Ця Декларація розвиває принципи, які були сформульовані ще у 1948 році у Загальній декларації прав людини.
 Як заявлено в Декларації принципів толерантності (від лат. tolerantia — терпимість), «терпимість – це те, що робить можливим досягнення миру та веде від культури війни до культури миру».
Населення Землі складається з представників різних культур, які сповідують різну релігію, мають різноманітні традиції. Людство повинно навчитися поважати не тільки себе, але і свій народ зокрема, виступати проти будь-якого роду прояви дискримінації та усувати стереотипи, що склалися. Виявляючи терпимість, ми сприяємо припиненню воєн і розбіжностей.
 Терпимість означає повагу, прийняття та правильне розуміння багатого розмаїття культур нашого світу,  форм нашого самовираження і способів вияву людської індивідуальності. Їй сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті та переконань.

вівторок, 5 листопада 2019 р.

Усесвітній День Гідності (Global Dignity Day)

 Це незалежний, соціальний, політично й релігійно нейтральний проєкт, мета якого –сприяти тому, щоб  молодь, учнівство й студентство керувалися почуттям власної гідності  у своїх повсякденних діях.

Ця унікальна ініціатива була запропонована у 2006 році членами спільноти Молодих
глобальних лідерів (Young Global Leaders) Усесвітнього економічного форуму (World
Economic Forum): спадковим принцем Хоконом (Норвегія), професором Пеккою
Хіманеном (Фінляндія) і засновником неурядової організації «Оперейшн Хоуп»
Джоном Хоупом Браєнтом (США).
Про  те, як  відбувається Всесвітній День Гідності можете дізнайтеся та отримати уявлення,
подивившись коротке промо-відео за посиланням
  У 2019 році Global Dignity Day проводиться одночасно вже у понад 80-ти країнах світу
та планує зібрати 865 000 молодих учасниць і учасників.
  В Україні  відзначаємо День Гідності та Свободи  21 листопада.

субота, 26 жовтня 2019 р.

День української мови і писемності

 Щороку, починаючи з 1997 року, українці відзначають День української писемності та мови (цьогоріч  на офіційному рівні святкуватимемо 21-й раз).
Свято писемності та мови приурочене до дня пам’яті Нестора Літописця, автора «Повісті минулих літ», що був одним із учнів Кирила та Мефодія – творців слов’янського письма.
Традиційно цього дня  на Українському радіо проходить Всеукраїнський диктант національної єдності. Всеукраїнський радіодиктант національної єдності був започаткований у 2000 році з метою єднання навколо мови.
Враховуючи те, що цього року 09 листопада припадає на суботу, 19-й Всеукраїнський диктант єдності на Українському радіо проведуть 8 листопада 2019 р. об 11:00 годині за новими правилами і новим правописом.
Читатиме диктант відомий мовознавець, автор підручників і посібників з української мови та літератури Олександр Авраменко, який складає текст диктанту останні 13 років.
 Цього року вперше диктант можна буде перевірити вже через 15 хвилин після його написання. За цей час (11:45-12:00) охочі зможуть надіслати свій текст (фото, скан або скріншот із вказаною зворотною адресою) на електронну скриньку Українського радіо (rd@nrcu.gov.ua), або у приватні повідомлення на сторінці Українського радіо у Фейсбук (UA: Українське радіо), або на вайбер – 097-107-107-9. Повідомлення надсилати на одну з адрес, не дублюючи на всі. Джерело

субота, 12 жовтня 2019 р.

Про академічну доброчесність (продовження)

Академічна недоброчесність учнів проявляється у:
1.Списуванні або наданні іншим можливості списувати  інформацію з чужої або своєї праці, контрольної або домашньої роботи, «готових домашніх завдань», електронних носіїв тощо.
2. Використанні недозволених матеріалів і методів, зокрема навчальних посібників, шпаргалок, нотаток, книг, формул або інформації
з калькуляторів/комп’ютерів, електронних пристроїв, смартфонів
та інших ресурсів.
3. Попередньому несанкціонованому використання результатів, в тому числі обмін або отримання інформації від учнів з іншого класу, які, наприклад,
вже здали тест.
5. Поданні тієї ж роботи різним вчителям без попереднього дозволу.
6. Копіюванні інформації з веб-сторінки в документ або презентацію без належного цитування.
7. Використанні зображень з електронних або друкованих джерел без належного цитування/вказівки на джерело.
8. Спробі видати чужу роботу, зображення за власні, покупці або продажу завдання у людини чи технологічного ресурсу (наприклад, ресурси, що продають реферати тощо).
9. Фальсифікації наукових або інших даних.
10.Підробці підписів та офіційних документів.
Додати заголовок
Зображення із сайту

Більше про академічну доброчесність можна дізнатись за покликанням

четвер, 10 жовтня 2019 р.

Що вам відомо про академічну доброчесність?

  Ст. 42 Закону України «Про освіту» визначає академічну доброчесність як «сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень».

неділя, 26 травня 2019 р.

Новий правопис української мови

       Які відбулися зміни

22 травня 2019 року   Кабінет міністрів затвердив нову редакцію українського правопису, а повний текст документа було нещодавно оприлюднено на сайті Інституту мовознавства імені Олександра Потебні Національної академії наук. Правопис
Фото Укрінформ-UATV
Відповідно до нового правопису української мови, офіційно затверджуються фемінітиви, стане менше дефісів і збільшиться кількість слів, у яких вживатимемо літеру “ґ“.
У пояснювальній записці до правопису зазначається, що нову редакцію розроблено на основі української правописної традиції з урахуванням новітніх мовних явищ, які набули поширення в різних сферах суспільного, наукового й культурного життя.
Зміни у мові, які будуть впроваджені згідно з документом, можна поділити на дві частини: остаточні й варіантні доповнення до чинних норм.
Наприклад, слова, які традиційно в українській мові вживалися з “ф“, тепер матимуть такі ж повноправні змінні варіанти з літерою “т“: анафема й анатема, ефір і етер, кафедра і катедра, міф і міт, Афіни й Атени.
Невідмінюваний числівник “пів“, який має значення “половина”, писатиметься з наступним іменником у формі родового відмінка однини окремо: пів яблука, пів Європи, пів години, пів України.


неділя, 24 лютого 2019 р.

Наголос ГЕНГ

Випускник чернівецького ліцею Ігор Гавреш написав трек, який допоможе абітурієнтам підготуватись до виконання завдань  ЗНО про наголошування слів в українській мові.
У ньому — понад 200 українських слів, у наголошуванні яких часто виникають труднощі. 
 Ігор придумав такий реп, коли готувався до зовнішнього незалежного оцінювання з української мови, і  вирішив поділитись рецептом підготовки з іншими випускниками й випускницями.
Відеокліп на трек з’явився в мережі YouTube напередодні, 14 лютого. Його вирішили зняти колишні однокласники. Знімав та монтував кліп Ігор Климчук, всі зйомки проходили у м.Чернівці. Актори у відеороботі — Максим Чигирьов та вахтерка ліцею.
Сподіваюсь, що вам, мої любі, відеокліп стане у пригоді.

четвер, 21 лютого 2019 р.

 21 лютого у всьому світі відзначають Міжнародний день рідної мови

  У ЮНЕСКО вирішили, що привернення уваги до збереження мовного розмаїття – важливо для захисту різноманіття культур. Вивчення іноземних мов та багатомовність, зрештою, є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги на всій планеті.


  Міжнародний день рідної мови – ідеальна нагода, щоби перевірити свої знання з української мови.  Кандидат філологічних наук, експерт ГС "Освіторія", викладач української мови та літератури Новопечерської школи Ігор Хворостяний підготував для вас справжнє випробування з 13-ти запитань, яке можна пройти за посиланням

середа, 13 лютого 2019 р.

 Вітаю усіх із чудовим, сповненим почуття любові святом - Днем закоханих! 
 Це велике щастя - відчути момент, коли перехоплює подих  від  відчуття, що ти закохалась чи закохався. Кохання робить цей світ справді прекрасним та належить двом, які хоча б раз в житті пізнали  магію цього почуття.  Вірю, що ви  обов'язково відчуєте, що означає кохати по-справжньому.
А поки що  пропоную вам долучитись до відзначення цього свята, долучившись до флешмобу "Кохання в поезії"

понеділок, 11 лютого 2019 р.

Міжнародний день книгодарування!

Безумовно, що більшість із нас знає, що 14 лютого - День  святого Валентина або День усіх закоханих. І мало хто знає ще про одне свято, що відзначається в цей день ( зізнаюсь, сама дізналась недавно).
  

 Так ось, починаючи з 2012 року, 14 лютого відзначається Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day), який  об'єднує всіх, хто дарує книги дітям і вчить їх любові до читання.  Ініціатива свята належить американці Еммі Бродмур - засновниці сайту дитячої книги в США. А ідею  підказав її маленький син, який запитав маму, чому немає особливого дня, коли люди дарують один одному книги.
  За три роки свого існування ініціатива отримала підтримку в усьому світі та продовжує знаходити нових ентузіастів і учасників.  Наразі мета  свята розширилась:  надихнути людей по всьому світу подарувати книгу  дітям, бібліотеці, другу, членам родини, будь-кому. До речі, багато книгарень цього дня роблять суттєві знижки на книжки.
  Сподіваюсь, у вас з'явиться бажання зробити приємний подарунок  у вигляді книжки комусь із  своїх близьких. 
Пропоную долучитись до відзначення Міжнародного дня книгодарування.
Подаруйте  книгу другу чи подрузі  або комусь із рідних чи близьких вам людей (можна бібліотеці). Через соціальні мережі залучайте до святкування своїх друзів.
Пам'ятаймо: "Книги - морська глибина, Хто в них пірне аж до дна, Той, хоч і труду мав досить, Дивнії перли виносить" (І.Франко).

понеділок, 4 лютого 2019 р.


5 лютого 2019 року у світі  140 країн під гаслом “Разом для найкращого Інтернету” відзначають День безпечного Інтернету (Safer Internet Day).
 Для того, щоб дізнатися, як День безпечного Інтернету відзначається в світі та Україні слідкуйте за хештегами  #SID2019 
та #SaferInternetDay, #ДеньБезпечногоІнтернету у соціальних мережах, долучайтесь власними дописами.

Пропоную вам, мої учні й учениці, а також відвідувачі,  долучитись до опитування "Я і соціальні мережі".
В анкеті використані матеріали досліджень Королівського товариства охорони здоров'я Великобританії (можна ознайомитись тут), американського онлайн-журналу про бізнес Quartz   (матеріал за посиланням),  а також освітнього проекту На урок.
Вдячна за участь!

пʼятниця, 1 лютого 2019 р.

                                       Дорогі мої учні й учениці!
 Закрита на карантин школа ще не свідчить про відсутність уроків і необхідних для повноцінного освітнього процесу заходів.
"Освіта впродовж життя" -  формула освіти, необхідність якої вимагає сучасна цивілізація з її гуманізацією, швидкою зміною техніки і технологій.
Згідно  розкладу уроків я розміщуватиму матеріали і завдання  відповідно до шкільної програми. Не забувайте заглядати на ваші сторінки.
Нагадую: карантин - це не канікули!

понеділок, 14 січня 2019 р.


               Дорогі мої учні й учениці!

Свого часу Григорій Сковорода говорив, що з усіх втрат втрата часу найтяжча.  Ви  ж не заперечите, що час - вимір незворотній. Сьогодні висловлюються, що час - найдефецитніший ресурс, а тому важливо правильно його зорганізовувати.
   Я дуже хочу, щоб у майбутньому ви не шкодували, що час, проведений у шкільні роки, пройшов намарно.
  Знаю, що не всім учням/ученицям  цікаво вчитись у школі. Це пояснюється багатьма факторами (але зараз не про це).  Для мене важливо дізнатись і проаналізувати, як організувати освітній процес, щоб вам хотілось вчитись. Пропоную вам взяти участь в опитуванні "Вчитись співпрацюючи".
  Сподіваюсь, що ви дасте відверті відповіді на питання опитувальника для того, щоб наша з вами співпраця давала кращі результати.


субота, 12 січня 2019 р.

                      "Несказане лишилось несказанним" (Ліна Костенко)

    Коли ми цікавимось якоюсь людиною, то найбільше нас цікавить її особисте життя: успіхи,  захоплення, сім'я... Знайомлячись із творчістю письменників на уроках літератури, ми пам'ятаємо, що кожен митець і кожна мисткиня -  це перш за все  особистість, людина, з притаманними їй радощами, почуттями  і проблемами. І звичайно ж, кожного разу нас цікавить, чи кохали вони, чи кохали їх, одним словом - кохання у житті письменників та письмениць. На сайті "Україна для українців" можете прочитати про любовні історії Павла Тичини, Івана Франка, Олени Теліги, Євгена Гребінки, Василя Симоненка “Так ніхто не кохав”

середа, 2 січня 2019 р.

  Блукаючи тенетами Інтернету натрапила на "Рецепт на Новий рік" ( окремі джерела  приписують  його матері письменника Йоганна Вольфґанґа фон Ґете – Катерині Елізабет Ґете). Цей рецепт припав мені до душі, тому  радо поділюсь ним із вами.
  "Беремо дванадцять місяців року і добре очищаємо їх від заздрощів, ненависті, розпачу, жадібності, впертості, егоїзму, байдужості. 
Кожен місяць розрізаємо на три рівні частини, при цьому уважно дотримуємося пропорції, щоб кожен день був заповнений роботою не більше,  ніж на третину, а інші дві третини були заповнені радістю, молитвою і веселощами.
 Додаємо три повні (з верхом) ложки оптимізму, велику жменю віри, ложечку терпіння, кілька зерен терпимості і нарешті щіпку ввічливості та порядності у ставленні до всіх, а найголовніше  - до ближніх. 
Усю отриману суміш заливаємо зверху ЛЮБОВ’Ю! 
Тепер, коли страва готова,  прикрашаємо її пелюстками  доброти й уваги.
Подавати щоденно з гарніром з теплих слів і сердечних посмішок, що зігріватимуть серце та душу.
Смачного! Вдалого Нового року!"

вівторок, 1 січня 2019 р.

Ось і переступив поріг наших осель 2019 рік. Яким він буде для кожного з нас? Думаю, що не варто загадувати, але варто планувати, мріяти, ставити цілі, і реалізовувати їх.
Хай Новий рік подарує світлу надію, виконає всі заповітні бажання,  принесе щастя у ваші домівки.   Щиро зичу взаєморозуміння, радості, достатку, мирного неба над головою!
 Бажаю, щоб 2019-й рік подарував  нам усім багато приводів для радості,  велику кількість щасливих моментів, цікавих подорожей та чудових подій!
 Дякую, мої любі десятикласники й десятикласниці 2018-19 навчального року, за те, що надихаєте на професійне вдосконалення і зростання, дякую за підтримку усім-усім!

Змішане навчання: це як?

 Змішане навчання – це методика освіти,  коли  учень/учениця засвоює одну частину матеріалу онлайн (тобто з використанням ресурсів та технологій глобальної мережі Інтернет), частково самостійно керуючи своїм часом, місцем, шляхом і темпом навчання, а іншу частину матеріалу вивчає у шкільному класі. Водночас, усі активності впродовж вивчення того чи іншого предмету логічно пов'язані між собою і, як результат, учень/учениця отримує цілісний навчальний досвід.



СТАРТ 2020-2021 навчального року

 Вітаю вас, мої любі учні та учениці, із початком  нового навчального року!  Як ніколи раніше, не знаю, яким він буде,  але я маю велику надію, що він буде цікавим, натхненним, багатим на нові відкриття, нові знання, нові шанси, новий досвід.

Хай щодень буде несхожим на попередній із можливістю творити  ( і витворяти), вдосконалюватись (хоч вдосконаленню немає меж), надихатись, виявляти таланти ( і свої також) та отримувати задоволення від навчання!  Усім здоров`я, миру, толерантності, взаємоповаги, взаємопідтримки  та  просто - ЩАСТЯ!



 Стартував новий 2020-2021 навчальний рік, мабуть, один із найбільш непередбачуваних, із найбільш невизначених. Але я маю велику надію, що він буде цікавим, натхненним, багатим на нові відкриття, нові знання, нові шанси, новий досвід.

Хай щодень буде несхожим на попередній із можливістю творити  ( і витворяти), вдосконалюватись (хоч вдосконаленню немає меж), надихатись, виявляти таланти ( і свої також) та отримувати задоволення від навчання!  Усім здоров`я, миру, толерантності, взаємоповаги, взаємопідтримки  та  просто - ЩАСТЯ!


 УРА!!! 2020-2021 навчальний рік завершився!!! 

Таке  довгоочікуване літо почалося!  Попереду три чудові місяці без уроків і  домашніх завдань… Час відпочинку та шалених розваг. КАНІКУЛИ!!!

Попереду можливість здійснити омріяне! Наприклад, відпочити на морі чи в горах, вирушити у похід, знайти нових друзів, зробити цікаві відкриття, насолодитися смачним морозивом, поповнити оргназм вітамінами, смакуючи сезонні фрукти, дочитати чи прочитати  цікаві книжки, подивитися нові фільми чи передивитися улюблені тощо.

  Щоб це літо  вам запам'яталося, рекомендую прописувати для себе плани-побажання щодо власного відпочинку, наприклад, у форматі "хмарки слів", "асоціативного грона", "кроссенсу" тощо. Дозволю собі поділитися ідеєю побажань на літо, створеною вчителькою Інною Сорокою Кроссенс про літо

А щоб спогади про літо були незабутніми, рекомендую записувати для себе найцікавіші моменти, створити "СКРИНЬКУ СПОГАДІВ", куди складати речі-дрібнички, які самі просяться вам у руки і нагадуватимуть про неповторні події. Це можуть бути мушлі, цікаві камінчики, засушені польові квіти, значки, магнітики, сувеніри, малюнки, записки (що завгодно). При бажанні зможете показати  найближчим для вас людям.

Можете створити влітку  ДОШКУ МРІЙ/БАЖАНЬ чи ВРАЖЕНЬ. Можливо, батьки вам придбають невеличку коркову дошку або можете застосувати аркуш А3, де ви зможете  прикріплювати світлини, вирізки з журналів, квитки, листівки – усе, що слугуватиме візуалізацією ваших мрій, бажань чи почуттів. 

Як вчителька літератури, нагадую вам, що  читання  книжок завжди в тренді. На початку навчального року ми  знову матимемо з вами  можливість поділитися  власними враженнями про прочитані книжки. Для кращого запам'ятовування прочитаного створюйте ІНТЕЛЕКТ-КАРТИ, записуйте найцікавіші думки.

А ще пропоную вам виконати хоча б кілька завдань від італійського вчителя Чезаре Ката, перейшовши за  покликанням.

ВІЗЬМІТЬ ВІД ЦЬОГО ЛІТА ВСЕ, ЩО ЗМОЖЕТЕ, І НАВІТЬ БІЛЬШЕ!

ДО ЗУСТРІЧІ 1 ВЕРЕСНЯ 2021!