Шестикласникам

вівторок, 30 грудня 2014 р.

   Зустрічаючи Новий 2015 рік, побажаймо один одному надії та віри в себе і в процвітання нашої країни, подаруймо  один одному найдорожче – любов і тепло наших сердець, увагу і турботу наших близьких. Хай рік, в який ступаємо, підходить до нас під знаком миру і радості,  добра і поваги до ближнього, буде роком чистих помислів і добрих справ та багатим на нові здобутки і приємні події. Успіхів вам, здоров'я,  щастя, благополуччя і впевненості у завтрашньому дні!


пʼятниця, 19 грудня 2014 р.

     19 грудня - день святкування та вшанування пам'яті Святого Миколая у католиків та православних. 



четвер, 18 грудня 2014 р.

    МИКОЛА КУЛІШ – РОМАНТИК РЕВОЛЮЦІЇ, ОДИН ІЗ НАЙТАЛАНОВИТІШИХ ТВОРЦІВ «РОЗСТРІЛЯНОГО ВІДРОДЖЕННЯ» 20-Х РОКІВ ХХ СТ.

 Один із найяскравіших та найбільш оригінальних українських драматургів першої половини минулого століття. Розквіт його творчої активності припав на 20-ті-початок 30-х років - період відродження, розвитку та трагедії України. М. Куліш - один із засновників української модерної драматургії. Його п'єси нічим не поступаються кращим світовим зразкам. Їх постановка у "Березолі" Леся Курбаса дала можливість двом корифеям українського театру в синтезі тексту і режисерського таланту показати найболючіші проблеми тих років.
У своїх драматичних творах письменник створив колоритні національні характери, які здобули популярність у вихованні акторів театру Леся Курбаса "Березіль".
  З тринадцяти п’єс Миколи Куліша за його життя не були дозволені до постановки шість. Серед них - "Такі" (рукопис зник під час арешту), "Патетична соната", "Хулій Хурина". Кращі твори драматурга - "Народний Малахій", "Мина Мазайло , "Маклена Граса" - мали успіх у глядача, але їх було заборонено до показу.
  М.Куліш здійснив величезний, досі повністю ще не осмислений внесок у розвиток теорії та практики драматургії. Він реформував саму драматургічну форму – композицію, архітектуру твору, надавши їй гнучкості, ємності, динамізму. Він наповнив драматичний твір багатствами слова, музики, контрастів, ритму, узагальнень, кольорів, метафор, алегорій, асоціацій, підтексту. Драматург майстерно використовував художній потенціал символів, символічного мислення, що виводило його п'єси на рівень філософського осмислення Людини й Буття.                                
 Куліш був митцем, який постійно прагнув новини в творчості – нових художніх засобів, прийомів, рішень; несподіваних думок, образів, конфліктів; нової, до нього ще не відкритої якості драматургічного світобачення. Він шукав – і знаходив нові напрямки розвитку мистецтва, літератури, драматургії, що потім ураховувалися іншими письменниками, художниками наступних поколінь. Куліш-драматург жив категоріями майбутнього художнього часу. А це – привілей митців світового рівня.                                                                                                                                                                         Доля                                  
                                                                                                  М.Братан
                                                                                                присвячується  пам’яті М.Куліша
     Колискові степи - український Техас.
     Як назве їх в романі Яновський* потому,
     Тут почато життя, життя - і простори, і час,
     Що скінчились тобі у краю крижаному.
     Крутозламна доба, бунтівний грозовій
     Звирував, сколотив і степи, і відроги.
     Води рік і морів, і небесний сувій,
     На якому записані наші дороги.
     Світ на правду і лжу своє серце розсік.
     Нам не треба було вибирати де стати,
     Може, був не з народження ти більшовик,
     Та ніколи не йшов у кати й герострати.
     У засліплій пурзі чули десь Соловки, 
     Як гуляла крізь біль Патетична соната, 
     Зупинилось життя, і дорога й роки.
     І не стало Творця і Солдата.
     Може скаже земляк поміркований мій, 
     Що було, те було, - не роз’ятрюймо рани. 
     Так до нині ж виспівують за упокій, 
     З переляку захриплі невдячні краяни.
     Та не вірить у згин колисковий Техас:
     У роду Кулішів є безсмертний Микола. 
     І триває життя, і відлунює час 
     Патетичну сонату млинового кола.

Всі дороги в світі – це лише орбіти: якою б не ішов, все одно повернешся туди, звідки вийшов, – в яму.
   Микола КУЛІШ

На московському кумачі України самостійної не вишити!
   Микола КУЛІШ

Найкращий спільник той, хто мову нашу розуміє і по-вкраїнському говорить.
   Микола КУЛІШ
"Патетична соната", 1931

неділя, 23 листопада 2014 р.



"Світ ловив мене, та не спіймав"


Благословенні ви, сліди,
 Не змиті вічності дощами, 
Мандрівника Сковороди 
З припорошілими саквами,
 Що до цілющої води 
Простує, занедбавши храми. 
 М. Рильський, "Слово про рідну матір"

    День народження Григорія Савича Сковороди . Двісті років не було навіть відомо, в якому місяці і якого числа він народився. Тільки в рік ювілею (200-річчя з дня народження) перекладач Петро Пелех віднайшов у листі до М. І. Ковалинського від 22 листопада 1763 року розповідь про те, як провів день свого народження Григорій Савич Сковорода. Ця автобіографічна вказівка є досі єдиним документом, що засвідчує дату народження Григорія Савича Сковороди- 3 грудня 1722 року (22 листопада за юліанським календарем). 

субота, 22 листопада 2014 р.

 Незагоєна рана України...

   

1932-го року  в Україні розпочався жах, жорстокішого  за який не знав світ: людей не рубали, не стріляли - у них просто забрали всю їжу, оточили військами і спокійно дивились, як вони повільно, у нестерпних муках помирають із голоду…

середа, 19 листопада 2014 р.

Визначено дату ЗНО з української мови і літератури 2015 року 

24 квітня 2015 року всі випускники одинадцятих класів складатимуть тест зовнішнього незалежного оцінювання з української мови і літератури. 
Результати тесту також будуть враховуватися, як державна підсумкова атестація з цього предмета. Про це було повідомлено під час селекторної наради, в якій взяли участь заступник міністра освіти і науки Павло Полянський та директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук.

За словами директора УЦОЯО, для проходження ДПА у формі ЗНО з української мови та літератури, кожен 11-класник має заздалегідь зареєструватися на порталі Українського центру оцінювання якості освіти.Єдиний тест з української мови і літератури буде проведений у визначених пунктах тестування.

    Директор УЦОЯО зазначив, що за виконання тесту з української мови та літератури випускники отримають дві оцінки. Першу – за проходження державної підсумкової атестації за шкалою від 1 до 12 балів, другу – за складання ЗНО за шкалою від 100 до 200 балів.
  Результати єдиного тесту з української мови і літератури будуть оголошені до 12 травня 2015 року.
 У 2015 році тест з української мови і літератури  матиме два варіанти складності: базового та поглибленого рівнів. Рівень складності тесту визначать вищі навчальні заклади.

Сертифікаційна робота базового рівня з української мови і літератури включає 58 завдань, на виконання яких буде відведено 150 хвилин.

До тесту поглибленого рівня буде включено 74 завдання, 58 з яких матимуть базовий рівень складності, 16 – поглиблений. На виконання роботи поглибленого рівня учасникам ЗНО буде відведено 210 хвилин.

Більше про особливості тесту ЗНО 2015 року з української мови і літератури >>> .

 На сайті Українського центру  оцінювання якості освіти розміщені демонстраційні варіанти сертифікаційної роботи з української мови і літератури (базовий і поглиблений рівень).

http://testportal.gov.ua/prepare_ukr/

пʼятниця, 7 листопада 2014 р.

Слово до слова  - зложиться мова



Фотография: Півтора чи півтори?

Запам'ятаймо! Півтора вживаємо з іменниками та числівниками чоловічого і середнього роду (півтора відра, півтора метра (а не метри), півтора яблука, півтора десятка, півтора місяця).

Півтора разу, а не півтора раза.

Півтори з іменниками та числівниками жіночого роду (півтори доби, півтори тисячі, півтори тонни).

Під час відмінювання ці числівники зберігають форму називного відмінка.
#Записничок

Читаймо книжки українською

   Як писала Ліна Костенко : "Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову".
Для того, щоб вивчати  і вдосконалювати  рідну мову, читайте книжки на українській мові. Багато літератури можна знайти в мережі Інтернет.
До таких ресурсів є сайти "Друг читача" http://vsiknygy.net.ua/, українська дитяча онлайн бібліотека, дитячі вірші, оповідання для дітей, казки ... http://ditky.in.ua/
. Саме тут можна знайти підбірку цікавих книжок для тих, хто не перестає вчити й плекати нашу рідну українську мову.  Ознайомтесь з книжковим оглядом "12 книг про рідну мову кожному українцю" http://vsiknygy.net.ua/shcho_pochytaty/review/34209/.
Одна із сторінок для тих у спільноті  "Контакти" адресована тим, хто шанує українську книжку  http://vk.com/books_ua.
    На інтернет - сторінках літературно - художнього журналу "Дніпро" можна знайти сценарії, присвячені Міжнародному дню рідної мови http://www.dnipro-ukr.com.ua/articles_title-3902.html.
    На сайті для батьків і дітей "Петрик" http://petryk.com.ua/ можна прочитати вірші про мову
 Великий вибір літератури українських авторів має ресурс "LiveLib"http://www.livelib.ru/tag/%D1%80i%D0%B4%D0%BD%D0%B0%20%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%B0

четвер, 6 листопада 2014 р.

9 лютого - День української мови і писемності

Єдиний скарб у тебе - рідна мова, Заклятий для сусіднього хижацтва. 
Вона твого життя міцна основа, Певніша над усі скарби й багатства.                                                                                                                                                                  П. Куліш
Мова - це серце нації, безцінний дар, невичерпна духовна скарбниця, до якої народ безперервно докладає свій досвід, розум, свої почуття. Вона має своє обличчя, характер, культуру, своє минуле і майбутнє. Всебічна підтримка державності мови - почесна місія кожного громадянина України. 
   Пам'ятаймо слова Олеся Гончара: "Той, хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам викликати поваги до себе". 
     
Бажаймо процвітання  нашій українській мові!

Важливо! Завтра, о 13.10 відбудеться Всеукраїнський диктант національної єдності

 7 листопада о 13.10, напередодні Дня писемності та мови та в рамках святкування 90-річчя Українського радіо, вчотирнадцяте відбудеться Всеукраїнський диктант національної єдності.



пʼятниця, 10 жовтня 2014 р.


зно 2015Програма ЗНО з української мови та літератури 2015 року


Програма зовнішнього незалежного оцінювання досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти з української мови та літератури, що є конкурсним предметом при вступі до вищих навчальних закладів за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра (спеціаліста, магістра медичного та ветеринарно-медичного спрямувань) на основі повної загальної середньої освіти.
Програма ЗНО з української мови та літератури >>>http://osvita.ua/test/program_zno/946/

зно 2015В Україні зміниться система оцінювання тестів ЗНО

Український центр оцінювання якості освіти з 2015 року змінить принцип оцінювання тестових робіт абітурієнтів при проведенні ЗНО. Зокрема, при оцінюванні результатів зовнішнього незалежного оцінювання будуть введені показники "склав" та "не склав".

зно 2015Усі випускники шкіл складуть єдиний тест з української мови

У 2015 році усі одинадцятикласники складатимуть єдиний тест з української мови, результати якого зараховуватимуться як державна підсумкова атестація за підсумками навчання у школі, а також як зовнішнє незалежне оцінювання, результати якого можуть бути використанні при вступі до вищого навчального закладу.

неділя, 28 вересня 2014 р.

На допомогу семикласникам


9 жовтня стартує мовно-літературний конкурс Шевченка

   У Міністерстві освіти і науки повідомили, що відкриття V Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка відбудеться 9 жовтня у Луцьку. Також у Міністерстві освіти і науки рекомендують у цей день провести відкриття конкурсу в усіх навчальних закладах України. Відповідний лист освітнього відомства отримали регіональні департаменти освіти і науки.

   У конкурсі можуть взяти участь учні 5-11 класів, учні професійно-технічних навчальних закладів, студенти і курсанти вищих навчальних закладів України.

неділя, 21 вересня 2014 р.

На допомогу шестикласникам

21 вересня  - Міжнародний день миру


Тореадори з Васюківки

7  ПОШИРЕНИХ ПОМИЛОК В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ


   Ми всі часом помиляємося, мимоволі вживаємо кальки з російської мови чи неправильно наголошуємо слова. І не дивно! Ще Вольтер у свій час сказав: "Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя".


 Довідничок якісних україномовних ресурсів


І. ЗАГАЛЬНОУКРАЇНСЬКІ ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ.
1. Українська правда http://www.pravda.com.ua/ , ФБ -https://www.facebook.com/ukrpravda
2. Новини від iPress: всі новини України та світу http://ipress.ua/ , ФБ -https://www.facebook.com/Ipressua
3. Український тиждень http://tyzhden.ua/ , ФБ -https://www.facebook.com/tyzhdenUA
4. ТСН (1+1) http://tsn.ua/ , ФБ - https://www.facebook.com/tsn.ua ТСН тиждень -http://tsn.ua/vypusky/tsn_tyzhden , ФБ - https://www.facebook.com/TSNweek?ref=ts&fref=ts
5. Газета по-українськи http://gazeta.ua/ , газета - http://gazeta.ua/newspaper , ФБ -https://www.facebook.com/gazeta.ua

вівторок, 2 вересня 2014 р.

ДО МЕТОДИЧНОЇ СКАРБНИЧКИ
УЧИТЕЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ЛІТЕРАТУРИ

Перелік програм  курсів за вибором, факультативів, гуртків з української мови та літератури для організації допрофільного та профільного навчання  в ЗНЗ

середа, 16 липня 2014 р.

Горнятко для кави

   Товариство випускників престижного вишу прийшло в гості до свого старенького професора. Усі вони були успішними людьми і зробили хорошу кар’єру. Під час візиту розмова зайшла про роботу: колишні студенти жалілися на безліч труднощів та життєвих проблем.
Запропонувавши своїм гостям каву, професор вийшов на кухню і повернувся із кавником та з підносом із багатьма різними горнятками: порцеляновими, скляними, пластмасовими… 
Коли кожен узяв по горнятку, професор сказав:
– Зверніть увагу на те, що на підносі залишилися лише прості і дешеві горнятка, а всі гарні і дорогі розібрали. І хоча це нормально для вас – хотіти тільки кращого для себе, але саме це є джерелом ваших проблем і стресу. Зрозумійте, що горнятко саме по собі не робить каву кращою. Найчастіше вона просто дорожча, але іноді навіть приховує, що саме ми п’ємо. Насправді, все, що ви хотіли, це кава, а не горнятко. Але ви усвідомлено вибрали кращі горнятка, а потім розглядали, кому яке дісталося.
А тепер поміркуймо. Життя – це кава, а робота, гроші, становище у суспільстві – це горнятка. Це лише інструменти для підтримування змісту Життя. Наше горнятко не визначає і не змінює якості нашого Життя. І, зосереджуючись тільки на горнятку, ми іноді забуваємо насолодитися смаком самої кави.
Найщасливіші не ті, які володіють усім кращим, а ті, хто насолоджуються всім кращим з того, що мають.
                                                          (Із збірки "365 притч на щодень")

неділя, 6 липня 2014 р.

7 липня - Івана Купала

    Після поширення християнства давнє народне свято Купала в результаті «християнського нашарування» почало називатися святом Івана Купала, а в окремих місцевостях побутували навіть такі назви, як Іванець, на Буковині – Іван Лопушник.
Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – це свято молоді – Купало або Купайло.

 


     
Ніч на Івана Купала
Феєрія

Неначе йду, а ти за мною вслід —
Бігом, бігом, спіткнулася, упала!..
А я й не втямлю, чи палає глід,
Чи ватри на узліссях на Купала…

Скажи, це ти чи це лише мана?
По вирвах гнізда в’ють потворні круки.
Мене ж і смерть і несмерть обмина,
                                   А ти біжиш, зламавши білі руки…

У хитрих душу вижерла чума.
Душі нема! — кричать. Нема?! — не треба.
Душі нема?! — а хто ж вона сама —
З очищами, мов прірви, проти неба?

Вже ліс горить від спалахів суниць.
Жаринами під ноги ті суниці!
Біжи, біжи! Не крикну — зупинись,
Бо там тебе, як відьму, спалять ниці.

Нема повернень! І межі — нема!
Є тільки тьмяний вогник серед ночі.
Грозою розпанахана пітьма
Колюччям набивається ув очі.

Кудись пливуть бандури вздовж ріки.
Куди ж бо ви — з єдиною струною?..
І біла тінь коханої руки
На жовте листя падає за мною.
                Мозолевський Борис 

субота, 14 червня 2014 р.

Структура 2014/2015 навчального року


Відповідно до статті 16 Закону України «Про загальну середню освіту» структуру навчального року встановлюють загальноосвітні навчальні заклади за погодженням із місцевими органами управління освітою. 
Міністерство освіти і науки України рекомендує навчальні заняття організувати за семестровою системою (лист МОН від 11.06.2014 р. № 1/9-303):
- І семестр – з 1 вересня до 26 (27 для шкіл, які працюють за шестиденним робочим тижнем) грудня;
- ІІ семестр – з 12 січня до 29 (30) травня.
Канікули рекомендуємо провести в такі терміни:
- осінні з 27 жовтня до 2 листопада;
- зимові з 29 грудня до 11 січня;
- весняні з 23 до 29 березня.
Як передбачено статтею 34 Закону України «Про загальну середню освіту», навчальний рік закінчується проведенням державної підсумкової атестації випускників початкової (12-21 травня), основної (1-8 червня) і старшої (22-28 травня) школи.
У 2014/2015 навчальному році передбачається проведення державної підсумкової атестації для учнів початкової школи у вигляді підсумкових контрольних робіт з трьох предметів: читання, української мови та математики.
Державну підсумкову атестацію для учнів основної та старшої школи передбачається провести у письмовій формі з трьох предметів: української мови, математики або історії та з предмета за вибором учнів (11 клас) чи школи (9 клас) за завданнями, розробленими загальноосвітніми навчальними закладами.
Вручення документів про освіту рекомендуємо провести для випускників 9-х класів 10-11 червня, 11-х класів – 30-31 травня.
Рішення про доцільність проведення навчальної практики та навчальних екскурсій загальноосвітні навчальні заклади приймають самостійно.

http://www.mon.gov.ua/ua/messages/34119-struktura-2014frasl2015-navchalnogo-roku

понеділок, 5 травня 2014 р.

       Ясна криштально чиста Зоря української літератури

     Навіть для тих, хто лише поверхово обізнаний з історією національно-духовного відродження України, ім’я та постать Ганни Барвінок невіддільні від життя та справ її уславленого чоловіка — Пантелеймона Олександровича Куліша. Багато друзів (серед них — видатний український вчений, просвітитель та перекладач Іван Пулюй) називали Олександру Михайлівну Білозерську (Ганна Барвінок - літературний псевдонім)  «нашою Беатріче», «ідеальною дружиною Куліша».

неділя, 30 березня 2014 р.

  

ДПА з української мови 2014


   Державна підсумкова атестація з української мови у 9 класі є обов’язковою і проводиться в письмовій формі (диктант) за завданнями, оголошеними Міністерством освіти і науки України по радіо і телебаченню в день проведення атестації. Перевірці під час державної підсумкової атестації підлягають уміння правильно писати слова на вивчені орфографічні правила та словникові слова, визначені для запам’ятовування; уміння ставити розділові знаки відповідно до опрацьованих правил пунктуації
.



 Державна підсумкова атестація з української мови в 11 класі є обов’язковою і проводиться у формі переказу без творчого завдання за текстом, визначеним Міністерством освіти і науки України за посібником:«Збірник переказів для державної підсумкової атестації з української мови. 11 клас» (укл. Авраменко О. М., Чукіна В.Ф. — К.: Центр навчально-методичної літератури, 2014) і оголошеним по радіо та телебаченню в день проведення атестації.
Тексти 53 переказів цього збірника відповідають навчально-методичним вимогам до докладного переказу, що в повному обсязі дає змогу перевірити формування в учнів комунікативних умінь (сприйняття почутої інформації, докладне її відтворення, самостійне визначення предмета й завдань висловлювання, добір для їх вирішення потрібних мовних засобів тощо) та орфографічних і пунктуаційних навичок. 
На виконання завдання державної підсумкової атестації з української мови в 11 класі відводиться 90 хвилин, протягом яких учні докладно відтворюють первинний текст запропонованого переказу з урахуванням його смислової і структурної цілісності (без додаткового творчого завдання). Переказ проводиться за традиційною методикою.

субота, 22 березня 2014 р.


      


   

 19 березня - день народження  Ліни  Костенко 

Сьогодні  співвітчизники вкотре відчувають дивовижний феномен Українки, яка і своїм поетичним словом, і навіть промовистим мовчання зцілює душі, рятує їх, вселяє віру у неминучість нашої Перемоги над сатанинським безпутнім путінізмом. (Іноформує, посилаючись на «День», «Волинська правда»).
   Доктор філологічних наук, професор Володимир Панченко підкреслює: «Поезія Ліни Костенко здатна «прищеплювати» дух свободи. Вона нагадує  про СПРАВЖНЄ і ВІЧНЕ в цьому нашому дивному житті – про совість, милосердя, любов... Про вічний поєдинок добра і зла... Про потребу вибудовувати себе – щодня, щороку, все життя. Якщо, звісно, ти хочеш бути Особистістю і не хочеш, за Шевченком, «гнилою колодою по світу валятись»...Присутність Ліни Костенко серед нас, сущих серед тривог, що стають незмірними, відчуваєш постійно — і тоді, коли вона говорить, і тоді, коли мовчить. Вона – Особистість. Може, саме тому навіть її мовчання буває красномовнішим за слова». 

          Ліна Костенко

Доборолися! Добалакались!
Досварилися, аж гримить!
Україно, чи ти була колись
незалежною хоч на мить —
від кайданів, що волю
сковують,
від копит, що у душу б’ють,
від чужих, що тебе
скуповують,
і своїх, що тебе продають?!
Популяція! Нація! Маси!
І сьогодні, і вчора, й колись
українського пекла гримаси
упеклися мені. Упеклись!
Весь цей розбрат, і рейвах,
і ремство,
і віки безголів’я вдогонь, —
хай він спалить усе це
нікчемство
українського пекла вогонь!


  Натрапивши на ці рядки Ліни Василівни, зразу ж  пригадала людей, які  трохи більше місяця тому загинули у Києві на Майдані  - лицарі Небесної сотні. Так хочеться вірити, що ці сучасні герої  віддали своє життя за краще життя у нашій Україні. 

Ті, що народжуються раз на століття...

Ті,  що  народжуються  раз  на  століття,
умерти  можуть  кожен  день.

Кулі  примхливі,  як  дівчата,  -
вибирають  найкращих.

Підлість  послідовна,  як  геометрія,  -
вибирає  найчесніших.

В'язниі  гостинні,  як  могили,  -
вибирають  неприборканих.

Криваві  жоржини  ростуть  над  шляхом  у  вічність.

Тріпочуть  під  вітром  короткі  обривки  життя.
І  тільки  подвиг  людського  духу
доточить  їх  до  безсмертя. 

неділя, 9 березня 2014 р.

                       9 березня - 200 років одного з найдостойніших синів України

Пам’ятаймо: ніколи українець не забуде своєї мови, 

 якщо читатиме «Кобзар», бо  у ньому - кладезь ідей  і неймовірної сили, 

виплеск сутнісних для українців переживань. 

2014 рік на честь двохсотліття великого Кобзаря названо Роком Шевченка,  хоча значина́ і велич його  є такими, що кожен рік міг би бути Шевченковим. Ще Пантелеймон Куліш  назвав Тараса Григоровича   "національним Пророком", чим визначив  його значущість для українців.
   З 1918 року вшанування пам’яті Великого Кобзаря 9 березня стало в нашій країні щорічним і всенародним.  Вважаю за необхідне нагадати, що в перші після жовтневого більшовицького перевороту 1917 Шевченків «Заповіт» був першим славнем (або як ми називаємо Гі́мном) радянської України. Хоча невдовзі у рапортах енкаведистських нишпорок можна було прочитати: «Пєлі националістіческую п’єсою «Заповіт».

пʼятниця, 7 лютого 2014 р.

Ментальна карта "Літературні напрямки і течії"


Создайте свой собственный mind карты при MindMeister

пʼятниця, 31 січня 2014 р.

Притча про два струмки

   Маленький хлопчик, гуляючи з батьками по лісу, побачив чистий струмок. Він напився свіжої води, а потім - заради забави - взяв в руки гілочку і почав мутити воду в струмку. Дно струмка було піщаним, і тому на поверхню відразу піднявся пісок, опале листя і різне сміття. Колись прозора вода стала непридатна для пиття. Малюкові швидко перестало подобатися вглядатися в брудну воду потічка. Він кинув туди гілочку і побіг до мами.
А десь високо в горах інший хлопчик так само бавився з гірським струмочком. Він теж хотів помутити воду гілочкою. Але дно струмка було кам'янистим, і він зламав гілочку і побіг далі, нічого не добившись. Потік був чистий, як і раніше.
   Подібно цьому, деякі люди зовні здаються добрими і чуйними, як чистий струмок. Але спробуй хоч ненавмисно образити таку людину і побачиш, як з дна душі спливуть зарозумілість, дріб'язковість, гординя і старі образи, подібно твані і сміттю в струмку лісовому. Коли ж людина постійно повчаться в Слові Божому і про святе думає, то поступово приклад смирення Христового загартовує доброчесну людину смиренням і великим терпінням, об які, як тростинки об камінь, ламаються всяка людська злість і ворожість.

вівторок, 7 січня 2014 р.

     Колядувати на Різдво - прекрасна традиція українського народу! 

      Різдво Христове - найсвітліше і добре християнське свято, свято сімейне і дружнє. Саме тому ми всі так любимо Різдво, саме тому присвячуємо Різдву вірші, пісні та колядки.  

     Традиція колядування дуже давня і йде ще з сивих язичницьких часів. У релігії давніх слов’ян навіть був спеціальний бог, відповідальній за коляду і колядки, його так і звали – божич Коляда. Саме від нього і походить назва різдвяних пісень – колядок.
  Божич Коляда   Божич Коляда – в слов’янській міфології бог зимового сонця, син великого Дажбога та прекрасної богині кохання Лади. Його ім’я – «Коляда», можна розкласти як «Ко Лада», що значить «син Лади». 

РІЗДВЯНА РАДІСТЬ

Срібно-зоряна ясная ніченька.
Місяць в небі, неначе жар-цвіт.
Радість сяйвом палає на личеньках -
Божий син народився на світ.

Сіно в ясельцях стало перинкою.
Щастям сяє Діва Марія
Утішається серце дитинкою.
Це ж землі і людям Месія.

Ніжна ніч, тиха ніч свята
Сповістила прихід Христа.
Ніч спасіння, віри й чудес,
Ніч єднання землі і небес.

Спочиває Ісусик у ніжному сні,
А над ним світять зорі ясні.
Божі Ангели звістку несуть до нас,
У Вифлеємі родився Спас.
Янголята до діток всміхаються,
Світла радість на крильцях зорить.
Срібні дзвони в серцях озиваються
І колядки летять у блакить.

Возродилася віра чудесним днем,
Доторкнулась душі надія.
Утішається світ весь спасителем.
Це ж землі і людям Месія.
Ніжна ніч, тиха ніч свята
Сповістила прихід Христа.
Ніч спасіння, віри й чудес,
Ніч єднання землі і небес.
(Марія Морозенко)